“Гіркі жнива”- кіно про події на тлі Голодомору

Враження від канадійського фільму “Гіркі жнива”- про події на тлі Голодомору в Україні 1932-1933. Назва англійською – Devil’s Harvest. Режисер Джордж Менделюк. Прем’єра в Україні відбулася в лютому 2017 року.
Сьогодні й мені видалися “#Гіркіжнива“. Початок дуже позитивний – впізнавані краєвиди музею в Пирогово, блакитне чисте небо, білі хатки, золоте поле – “неначе писанка село”.
Здавалося, що саме хліборобська тематика буде утримувати глядача протягом наступних 1 години 40 хвилин. Однак моя увага увесь час ніби перескакувала з трагедії загальнолюдської до трагедії окремої родини.
Голівудські традиції й українські реалії
Мабуть, так і має бути за голівудськими глядацькими традиціями. Щодо традицій, українських, голівудських та їх перетину в цій стрічці. Так, можливо, герої мали вигляд не зовсім ” наших” ( окрім персонажів Остапа Ступки та Тараса Силенка).
Можливо, дівчата були занадто чорноброві, парубки занадто чубаті, бабці занадто старі, червоноармійці занадто охайні, священики занадто кучеряві, діди занадто фактурні .
Можливо, побачивши стрічку років 5 тому, я би процитувала свою бабусю, яка пережила голодомор, і, ймовірно, сказала би:
“Казка, а не кіно”.
Казковим видався б мені персонаж Юрія, що з маляра виріс до захисника своєї родини і свого народу.
Алюзїї на сьогодення
Так би було раніше, коли я звертала увагу на форму, а не на зміст. Коли іще приспаний на кілька десятиліть диявол, відгодовув черево у своїй червоній кам’яній колисці.
Сьогодні ж, коли на наших очах колишні музиканти, оперні співаки, маляри і офіс-менеджери перетворюються на воїнів, нам знову доводиться вірити у драконів, а драконам доводиться бути переможеними.
Мені потрібно було це кіно
Нехай це кіно було занадто голівудським, та завдяки йому світ побачить, що так убивали мій народ. Звісно, в житті все було жахливішим і героїчні фільми з’являтимуться з новою силою, знову і знову. Разом з героями.
Мені потрібно було це кіно. Гадаю, як і всім нам.
Останні коментарі